Dotclear 2 sysInfo module - en to ja translation catalogue (220 entries)

en: sysInfo
ja: シスインフォ

en: System Information
ja: システム情報

en: Display debug information on each public page
ja: 各公開ページにデバッグ情報を表示

en: Only if an administrator is connected
ja: 管理者が接続されている場合のみ

en: You may use FrontendSession plugin to permit administrator connection on public page.
ja: FrontendSession プラグインを使用して、公開ページでの管理者接続を許可することができます。

en: Releases in attic
ja: 屋根裏の放出

en: …
ja: ...

en: (empty)
ja: (空)

en: Report
ja: 報告書

en: Download report
ja: レポートダウンロード

en: Report empty
ja: レポートエンプティ

en: Public behaviours list
ja: 公開行動一覧

en: Template tags list
ja: テンプレートタグ一覧

en: Blocks
ja: ブロック

en: Values
ja: 価値観

en: Admin registered URLs
ja: 管理者登録URL

en: Name
ja: 名称

en: Query string
ja: クエリ文字列

en: Antispam filters
ja: アンチスパムフィルター

en: ID
ja: 身分証明書

en: Disabled
ja: 使用不可

en: Enabled
ja: 有効

en: Login/Password
ja: ログイン/パスワード

en: 2 factors authentication
ja: 2要素認証

en: 3rd party applications connections
ja: サードパーティアプリケーション接続

en: Passkey sign in
ja: パスキーサインイン

en: Authentication methods
ja: 認証方法

en: Type
ja: タイプ

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Properties:
ja: プロパティーです：

en: Empty
ja: エンプティ

en: Root prefix:
ja: ルートプレフィックス：

en: Root basedir:
ja: ルートベーストアです：

en: Namespaces
ja: 名前空間

en: Display public behaviours
ja: 公開行動を表示する

en: Behaviours list
ja: ビヘイビアリスト

en: Behavior
ja: ビヘイビア

en: Callback
ja: コールバック

en: Dotclear release
ja: ドットクリアリリース

en: Key
ja: キー

en: Dotclear configuration
ja: ドットクリア設定

en: (see inc/config.php)
ja: (inc/config.phpを参照)

en: Dotclear constants
ja: ドットクリアー定数

en: Constant
ja: 定数

en: seconds
ja: お代わり

en: DB drivers
ja: DBドライバー

en: Driver
ja: ドライバー

en: Driver name
ja: ドライバー名

en: Registered Exceptions
ja: 登録された例外

en: Writable
ja: 書き込み可能

en: Readonly
ja: 読み取り専用

en: Unknown
ja: 不明

en: Dotclear folders and files
ja: ドットクリアフォルダ・ファイル

en: Path
ja: パス

en: Status
ja: ステータス

en: Editors and their supported syntaxes
ja: エディターとその対応構文

en: Editor
ja: エディター

en: Syntax
ja: シンタックス

en: *** deprecated since %s ***
ja: ***%s ***から非推奨。

en: Global variables
ja: グローバル変数

en: Content
ja: コンテンツ

en: Not readable
ja: 読めない

en: Everything is fine.
ja: すべて順調です。

en: Unable to read digests file.
ja: ダイジェストファイルを読み込むことができません。

en: Dotclear digest integrity
ja: ドットクリアダイジェスト完全性

en: File
ja: ファイル

en: digest
ja: 飲み込む

en: md5
ja: エムディーファイブ

en: md5 (experimental)
ja: エムディーゴー

en: Locales
ja: 翻訳

en: English (source)
ja: 英語（ソース）

en: Types of permission
ja: 許諾の種類

en: Plugins (in loading order)
ja: プラグイン(読み込み順)

en:  (priority, name)
ja: (優先順位、名前)

en: Plugin id
ja: プラグインID

en: Entry types
ja: エントリーの種類

en: Icon
ja: アイコン

en: Admin URL
ja: 管理者URL

en: List admin URL
ja: リスト管理URL

en: Public URL
ja: 公開URL

en:  from:
ja: からです：

en: cache
ja: キャッシュ

en: Repository is unreachable
ja: リポジトリにアクセスできない

en: in cache
ja: キャッシュ内

en: Repository content
ja: リポジトリの内容

en: Repositories
ja: リポジトリ

en: Repository plugins list
ja: リポジトリ・プラグイン一覧

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Repository themes list
ja: リポジトリテーマ一覧

en: Theme ID
ja: テーマID

en: Repository plugins list (alternate repositories)
ja: リポジトリプラグインリスト（代替リポジトリ）

en: Repository themes list (alternate repositories)
ja: リポジトリテーマ一覧（代替リポジトリ）

en: REST methods
ja: RESTメソッド

en: Method
ja: 方法

en: Static cache directory does not exists
ja: Static cache ディレクトリが存在しない

en: Static cache directory is not readable
ja: 静的キャッシュのディレクトリが読めない

en: List of static cache files in
ja: の静的キャッシュファイルの一覧です。

en: last update:
ja: 最終更新日

en: URL converter
ja: URLコンバータ

en: URL:
ja: URLです：

en: Cache subpath
ja: キャッシュのサブパス

en: Cache file
ja: キャッシュファイル

en: Delete selected cache files
ja: 選択したキャッシュファイルを削除する

en: No cache file selected
ja: キャッシュファイルが選択されていない

en: Selected cache files have been deleted.
ja: 選択されたキャッシュファイルが削除されました。

en: threshold = %d
ja: 閾値%d

en: Live long and prosper.
ja: 長生きしてください。

en: To infinity and beyond.
ja: 無限大に、その先に。

en: So long, and thanks for all the fish.
ja: ではでは、いつもお魚をありがとうございます。

en: Find a needle in a haystack.
ja: 干し草の中から針を探す。

en: A clever person solves a problem. A wise person avoids it.
ja: 賢い人は問題を解決する。賢い人はそれを回避する。

en: I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.
ja: ごめんね、デイブ。申し訳ないが、それはできない。

en: With great power there must also come great responsibility.
ja: 大きな力には、大きな責任が伴うはずです。

en: It's great, we have to do it all over again!
ja: すごいですね、もう一回やり直さないといけないですね！

en: Have You Tried Turning It Off And On Again?
ja: 電源を切ってからもう一度入れてみましたか？

en: It's great, we'll have to do it all again!
ja: 素晴らしいことだ！

en: None
ja: なし

en: Server software:
ja: サーバーソフトウェア：

en: %s server
ja: %s サーバー

en: (missing)
ja: (行方不明）

en: System info
ja: システム情報

en: PHP Version:
ja: PHPバージョンです：

en: Required PHP modules:
ja: 必要な PHP モジュール：

en: DB driver:
ja: DBドライバーです：

en: version
ja: バージョン

en: using <strong>%s</strong> syntax
ja: 使用 <strong>%s</strong>シンタックス

en: Error reporting:
ja: エラーの報告です：

en: PHP Cache:
ja: PHPのキャッシュです：

en: Temporary folder:
ja: テンポラリフォルダです：

en: Form nonce:
ja: フォーム・ノンス：

en: Battery level:
ja: バッテリー残量：

en: Dotclear info
ja: ドットクリアインフォ

en: Dotclear version:
ja: ドットクリアバージョンです：

en: Update channel:
ja: チャンネルを更新します：

en: Channel:
ja: チャンネルです：

en: version:
ja: のバージョンです：

en: href:
ja: href.を使用しています：

en: checksum:
ja: のチェックサムです：

en: info:
ja: インフォメーション

en: PHP min:
ja: PHP分：

en: No
ja: いいえ

en: Warning:
ja: 警告します：

en: Yes
ja: はい

en: (from versions cache)
ja: (バージョンキャッシュから)

en: Update info
ja: アップデート情報

en: Release info
ja: リリース情報

en: List of compiled templates in cache
ja: キャッシュにあるコンパイル済みテンプレートの一覧

en: Template path
ja: テンプレートパス

en: Template file
ja: テンプレートファイル

en: Media thumbnails sizes
ja: メディアのサムネイルサイズ

en: Size
ja: サイズ

en: Mode
ja: モード

en: Translated label
ja: 翻訳ラベル

en: System
ja: システム

en: Thumbnails prefix: <code>%s</code>
ja: サムネイルの接頭辞： <code>%s</code>

en: Thumbnails file pattern: <code>%s</code> (path, filename, thumbnail code)
ja: サムネイルファイルパターン： <code>%s</code>(パス、ファイル名、サムネイルコード)

en: Display template tags
ja: テンプレートタグを表示する

en: List of template paths
ja: テンプレートパスの一覧

en: Nothing unexpected or additional found.
ja: 予期せぬものや追加的なものは何も見つかっていない。

en: Unexpected or additional files
ja: 予期せぬ追加ファイル

en: Delete selected unexpected files
ja: 選択した予期せぬファイルを削除する

en: No unexpected file selected
ja: 予期しないファイルが選択された

en: Selected unexpected files have been deleted.
ja: 選択された予期せぬファイルが削除されました。

en: List of known URLs
ja: 既知のURLの一覧

en: base URL
ja: ベースURL

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Core
ja: コア

en: Distributed
ja: 分散型

en: Obsolete
ja: 廃止

en: Not found but may exist
ja: 見つからないが、存在する可能性がある

en: List of versions registered in the database
ja: データベースに登録されているバージョンの一覧

en: Module
ja: モジュール

en: Version
ja: バージョン

en: Update versions
ja: アップデートバージョン

en: Delete selected versions
ja: 選択したバージョンを削除する

en: No version selected
ja: バージョン選択なし

en: Selected versions have been deleted.
ja: 一部のバージョンは削除されています。

en: Versions have been updated.
ja: バージョンが更新されました。

en: Empty sysInfo reports cache directory
ja: sysInfo レポートのキャッシュディレクトリを空にする

en: sysInfo reports cache directory emptied.
ja: sysInfoがキャッシュディレクトリが空になったと報告した。

en: Failed to empty sysInfo reports cache directory.
ja: sysInfo レポートキャッシュディレクトリを空にできませんでした。

en: PHP info
ja: PHP情報

en: DC Configuration
ja: DCコンフィギュレーション

en: DC Constants
ja: DC定数

en: Globals
ja: グローバル

en: Folders
ja: フォルダー

en: Integrity
ja: 誠実さ

en: Unexpected
ja: 予想外

en: Autoloader
ja: オートローダー

en: Authentications
ja: 認証

en: URL handlers
ja: URLハンドラ

en: Behaviours
ja: ビヘイビア

en: Admin URLs
ja: 管理者用URL

en: Statuses
ja: ステータス

en: Templates
ja: テンプレート

en: Compiled templates
ja: コンパイルされたテンプレート

en: Template paths
ja: テンプレートパス

en: Plugins repository (cache)
ja: プラグインリポジトリ（キャッシュ）

en: Plugins repository
ja: プラグインリポジトリ

en: Plugins repository (alternate repositories)
ja: プラグインリポジトリ（代替リポジトリ）

en: Themes repository (cache)
ja: テーマリポジトリ（キャッシュ）

en: Themes repository
ja: テーマ別リポジトリ

en: Themes repository (alternate repositories)
ja: テーマリポジトリ（代替リポジトリ）

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Editors and Syntaxes
ja: エディターとシンタックス

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Exception
ja: 例外

en: DB Drivers
ja: DBドライバー

en: Full report
ja: 全文表示

en: 3rd party
ja: サードパーティ

en: Static cache
ja: スタティックキャッシュ

en: Are you sure you want to remove selected template cache files?
ja: 選択したテンプレートキャッシュファイルの削除は、本当に必要ですか？

en: Are you sure you want to remove selected versions from database?
ja: 選択したバージョンをデータベースから削除したいのですが、本当によろしいですか？

en: Are you sure you want to remove selected static cache files?
ja: 選択された静的キャッシュファイルを削除するのは間違いないですか？

en: Are you sure you want to remove selected unexpected files?
ja: 選択された予期せぬファイルを本当に削除しますか？

en: Compiled template file not found or unreadable
ja: コンパイルされたテンプレートファイルが見つからない、または読めない

en: Static cache file not found or unreadable
ja: 静的キャッシュファイルが見つからない、または読めない

en: Select a checklist:
ja: チェックリストを選択します：

en: Check
ja: チェック
